Hľadáte letenku za najnižšiu cenu?

Gruzínsko Dmanisi

Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Dmanisi


Najčastejšie otázky a odpovede o archeologickom mieste Dmanisi v Gruzínsku sú:

1. Prečo je Dmanisi dôležité archeologické miesto?
Dmanisi je dôležité preto, lebo v tomto mieste sa našli staré fosílie najstarších známych ľudských predkov zaznamenaných mimo Afriky.

2. Aké fosílie boli v Dmanisi objavené?
V Dmanisi boli objavené fosílie rôznych druhov, vrátane kôstí a zubov ľudí, predchodcov moderného človeka. Najznámejšie z nich je "Dmanisi 5", kompletne zachovaný lebkom alebo "Dmanisi 3", ktorým chýba lebka.

3. Aký vek majú fosílie z Dmanisi?
Fosílie z Dmanisi majú približne 1,8 milióna rokov, čo ich robí najstaršími známymi fosíliami ľudských predkov mimo Afriky.

4. Aký druh ľudských predkov sa našiel v Dmanisi?
Fosílie v Dmanisi patria do druhu Homo erectus. Tento druh ľudí žil pred približne 2,6 milióna až 117 000 rokmi.

5. Aké informácie sa dali získať z objavených fosílií?
Analýza objavených fosílií umožnila odborníkom získať informácie o morfológii, fyziológii a chování našich pravekých predkov, a tým zlepšiť naše pochopenie ich vývoja.

6. Ako sú fosílie vystavené v Dmanisi?
Fosílie sú vystavené v múzeu v Dmanisi, kde sú pre verejnosť prístupné. Všetky nálezy sú starostlivo uložené a vystavené v špeciálnych vitrínach s vysvetľujúcimi popismi.

7. Kde sa nachádza Dmanisi?
Dmanisi sa nachádza v nadmorskej výške približne 1 000 metrov v južnej časti Gruzínska. Leží asi 85 km juhozápadne od hlavného mesta Tbilisi.

8. Môžem navštíviť Dmanisi?
Áno, Dmanisi je otvorené pre verejnosť a môžete ho navštíviť. Múzeum v Dmanisi poskytuje informácie o archeologických nálezoch a organizuje exkurzie po mieste.

9. Aké ďalšie zaujímavosti sa nachádzajú v okolí Dmanisi?
Okolitá oblasť Dmanisi je bohatá na ďalšie kultúrne a prírodné zaujímavosti, vrátane historického mesta Bolnisi, hradu Kvabiskhevi a okolitých hôr a dolín.

10. Ako sa tam dostanem?
Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Dmanisi, je autom. Z Tbilisi je možné vziať autobus alebo taxi. Cesta trvá približne 1,5 hodiny.


Dovolenka Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko, situované v Európe na rozhraní Európy a Ázie, je fascinujúcou krajinou s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Medzi mnohé skvosty, ktoré Gruzínsko ponúka, patria aj jeho menej známe oblasti, ako je napríklad Dmanisi.

Dmanisi je malé mestečko o približne 50 kilometrov južne od hlavného mesta Tbilisi. Aj keď je to malé, Dmanisi je domovom niektorých z najstarších ľudských fosílií na svete, ktoré siahajú až do obdobia pred 1,8 miliónmi rokov. V roku 1991 boli objavené fosílie hominidov (druhov blízkych človeku) v Dmanisi, čo svetovú vedu privedlo do šoku. Tieto nálezy ukázali, že moderný človek, Homo sapiens, mohol mať spoločného predka s mnohými staršími druhmi ľudí.

Samotné mestečko Dmanisi má aj svoje historické pamiatky. Hlavnou atrakciou je Dmanisi História a Archeologický Múzeum, ktoré sa nachádza v rekonštruovanom hradnom komplexe. Múzeum ponúka fascinujúci pohľad do minulosti mesta a jeho okolia. Návštevníci si tu môžu prezrieť dobové artefakty, od období starovekého Gruzínska až po stredoveké obdobie. Nechýbajú ani repliky nálezov ľudských fosílií, ktoré boli objavené v Dmanisi.

Okrem histórie a archeológie je Dmanisi aj oázou prírodného krásna. Mestečko je obklopené nádhernou krajinou, s výhľadmi na Kaukazské hory, údolia rieky Tartarini a okolité vinice. Pre milovníkov turistiky a outdoorových aktivít je toto miesto skutočným rajom. Môžete sa vybrať na prechádzku po okolitých kopcoch, obdivovať výhľady a objavovať skryté zákutia. Okolité obce sú tiež známe pestovaním plodičov a ich vinárstvom. Preto sa nezabudnite zastaviť v miestnych vinárňach a vyskúšať miestne lahôdky a vína.

Ak máte radi adrenalinové zážitky, môžete navštíviť aj blízky Dmanisi Game Park. Tento park ponúka možnosť vidieť divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí, ako napríklad jelenov, diviakov a rozličnú dravú zver. Tí, ktorí sú prírodou ešte viac zaujatí, sa môžu vybrať aj na speleologický výlet do jaskýň v okolí mestečka.

Dmanisi je teda skrytým pokladom v Gruzínsku, ktorý ponúka kombináciu histórie, archeológie, prírodných krás a adrenalinových zážitkov. Mesto môže byť príjemnou zastávkou na vašej ceste po Gruzínsku a určite stojí za návštevu. Prezkúmajte jeho múzeum, prechádzajte sa po kopcoch, ochutnajte miestne vína a obdivujte krásy tejto oblasti. Dmanisi vám ponúka skutočne jedinečný a nezabudnuteľný zážitok.


Letenka Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko Dmanisi je fascinujúcou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý túži zažiť niečo jedinečné. Toto malebné mestečko sa nachádza v juhovýchodnej časti Gruzínska a ponúka obrovské množstvo histórie, kultúry a nádherných prírodných scenérií.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto úžasné miesto, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa sem dostať, je letenka do gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi. Existuje viacero leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety z rôznych medzinárodných letísk do Tbilisi. Nájsť lacné letenky býva často možné, ak si rezervujete let aspoň niekoľko mesiacov dopredu, alebo ak máte šťastie a narazíte na nejakú zľavu alebo ponuku.

Po prílete na letisko v Tbilisi sa môžete rozhodnúť ako sa dostať do Dmanisi. Najlepšou voľbou je prenajatie auta, čo vám umožní nasadiť si svoj vlastný cestovateľský plán a preskúmať krásy Gruzínska vo vašom vlastnom tempe. Okrem prenájmu auta, môžete sa dostať aj do Dmanisi autobusom alebo taxíkom.

Keď už dorazíte do samotného Dmanisi, ocitnete sa uprostred bohatej histórie a kultúry. Hlavnou turistickou atrakciou je Dmanisi Archaeological Site, ktorá je jednou z najvýznamnejších archeologických lokalít v Gruzínsku. Tu bolo objavených niekoľko stoviek jedinečných artefaktov, ktoré sa datujú do prehistorických čias. Medzi najznámejšie nálezy patria zub a lebka stará 1,8 milióna rokov, čo potvrdzuje, že Dmanisi je jedným z najstarších osídlení na svete.

Okrem archeologickej lokality môžete navštíviť aj Dmanisi Fortress, ktorá ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu a historické pamiatky. Dochoval sa tu aj kostol svätého Štěpána, ktorý je jednou z najstarších sakrálnych stavieb v krajine. Príjemnou prechádzkou mestečkom si môžete vychutnať miestne vyrezávané drevené balkóny a krásne kamenné uličky.

Okrem histórie a kultúry, Dmanisi ponúka aj nádhernú prírodu. Môžete navštíviť Dmanisi National Park, ktorý je domovom pre množstvo druhov vtákov, zvierat a rôznych rastlín. Tento park je ideálnym miestom na relaxáciu a oddych v prírode, alebo si môžete zorganizovať piknik a vychutnať si výhľad na okolité hory.

V Gruzínsku je veľa zaujímavých miest na navštívenie, ale Dmanisi je jednou z tých destinácií, ktoré vás určite dostanú. Nech už ste zanieteným cestovateľom, históriou alebo prírodou, určite sa nájdete niečo pre vás. Letenka do Gruzínska je len prvým krokom do objavovania krás tejto krajiny, a Dmanisi vám určite ponúkne nezabudnuteľné zážitky.


Ubytovanie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko je fascinujúca krajina, ktorá ponúka mnoho úžasných miest na spoznanie. Jedným z týchto miest je aj Dmanisi, malebná dedinka nachádzajúca sa v Dmanisiho údolí. Táto oblasť je známa svojou históriou, kultúrou a nádhernou prírodou, a preto je čoraz populárnejším cieľom turistov.

Ak plánujete navštíviť Dmanisi, jednou z najdôležitejších vecí, ktorú budete musieť zariadiť, je ubytovanie. V dedine sa nachádza niekoľko možností pre turistov, ktoré sú vhodné pre rôzne typy cestovateľov.

Jednou z možností je ubytovanie v tradičných gruzínskych domoch, ktoré sú rozmiestnené po celej dedine. Tieto domy sú prenajímané miestnymi obyvateľmi a ponúkajú autentický zážitok, ktorý vám umožní priblížiť sa gruzínskej kultúre. Budete mať možnosť ochutnať tradičnú gruzínsku kuchyňu, štýlom pripravenú domácim miestnymi zložkami. Taktiež budete mať príležitosť spoznať pohostinných domácich a získate jedinečný pohľad na život v Gruzínsku.

Ak preferujete väčšie pohodlie a moderný štýl, môžete si zvoliť ubytovanie v niektorom z malých hotlíkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti dediny. Tieto hotely ponúkajú pohodlné izby vybavené súčasnými zariadeniami a službami. Väčšina z nich má aj reštauráciu, kde si môžete vychutnať jedlá zaradené do jedálneho lístka. Budete mať prístup k rôznym zariadeniam, ako napríklad bazénu alebo fitnes centrám, ktoré vám zabezpečia príjemný a relaxačný pobyt.

Dmanisi má aj niekoľko kempov, kde môžete stráviť noc pod stanom a zažiť pravú prírodu Gruzínska. Tieto kempy sú obklopené úchvatnou krajinou, ktorá zaručuje nezabudnuteľný výhľad na hory a okolité dedinky. Kempy sú dobre vybavené a ponúkajú toalety, sprchy a miesta na opekanie, takže vám nič nebude chýbať. Je to skvelá možnosť pre tých, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo a stráviť noc v prírode.

Nezáleží na tom, aký typ ubytovania si zvolíte, Dmanisi vám ponúkne výborné možnosti na preskúmanie svojho okolia. Môžete si pozrieť historické pamiatky, ako napríklad Dmanisiho archeologickú lokalitu, ktorá je zahrnutá do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, alebo sa môžete vydať na túry do okolitých hôr a dolín, aby ste objavili krásu prírody.

Dmanisi je skutočnou perloú Gruzínska a ponúka úžasné možnosti pre turistov. Bez ohľadu na to, aké druhé ubytovanie si zvolíte, budete mať príležitosť zažiť autentickú gruzínsku kultúru a objaviť tajomstvá tohto fascinujúceho miesta.


Počasie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko sa vzájomne líši v závislosti na mieste a období roka. Dmanisi, ktoré sa nachádza na juhu Gruzínska, má všeobecne subtropické počasie, ktoré sa líši od horských oblastí a tiež od pobrezia či širšej oblasti Kaukazu. Tu sa pozrieme na podrobnosti o počasí v Dmanisi.

Jarné a jesenné počasie v Dmanisi

Jeseň a jar sú pre Dmanisi obdobím, keď sú teploty príjemné, nie príliš horúce ani príliš chladné. Priemerná teplota v tejto časti krajiny v období novembra a decembra sa pohybuje medzi 5 a 14 stupňami Celzia počas dňa a môže klesnúť na približne 2 stupne počas noci. V marci a apríli by ste sa mali pripraviť na zvýšenie teploty, pretože teploty v tomto období sa pohybujú okolo 13 až 22 stupňov cez deň a môžu klesnúť na približne 7 stupňov v noci.

Leto v Dmanisi

Leto môže byť v Dmanisi pomerne horúce a vlhké. Teploty sa na konci júna a v júli môžu vyšplhať až na 40 stupňov Celzia, pričom v auguste sa môžu udržať aj na 35 stupňoch. Noci však sú omnoho prijateľnejšie pri teplotách okolo 20 - 25 stupňov Celzia.

Zimné počasie v Dmanisi

Zima môže prinášať niekoľko dňových horúčok, najmä v januári a februári. Nadmorská výška v tejto oblasti je pomerne nízka, takže sneh je zvyčajne menej častý, ale môže padať po celú zimu. Priemerná teplota počas dňa v tomto období sa pohybuje medzi 0 a 7 stupňov a v noci sa môže chlad do -5 stupňov Celzia.

Všeobecne platí, že turisti by mali mať na pamäti, že počasie v Dmanisi môže byť rôzne, takže sa odporúča byť pripravený na zmeny teploty. Okrem toho, vzhľadom na geografickú polohu Gruzínska, môže byť Dmanisi vystavené zemetraseniu, ktoré by mohlo mať vplyv na počasie, a často prichádza aj zo susedného Turecka hurikán či drsné búrky. Preto sa odporúča sledovať predpovede počasia, aby ste sa mohli na takéto javy pripraviť.


97% nadšených zákazníkov

Najširšia internetová ponuka letov

Cena najnižšia garantovaná

Výhodné ponuky lacných letov.

Lacné lety do celého sveta na jednom portále.

Preskúmať letenky